Drukarki fiskalne – rodzaje

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Nowoczesne urządzenia elektroniczne wspomagające działalność przedsiębiorców, w tym właścicieli i pracowników punktów handlowych, stają się coraz częściej niezastąpione. Wymienić tu można kolektory danych, czytniki kodów kreskowych, drukarki i kasy fiskalne, itp. Każde z podanych urządzeń wykonuje nieco inne zadania, działania lub funkcje. Ostatnie z wymienionych urządzeń dzielą się na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę różne kryteria podziału. Przedstawienie po krótce każdego z nich pomoże zobrazować ten podział.

Drukarki fiskalne, wedle pierwszego kryterium podziału, dzielą się na mobilne i stacjonarne. Rzecz jasna mobilne są o wiele wygodniejsze w działaniu, ponieważ można je wszędzie zabrać. Używają ich m. in. pracownicy i specjaliści dojeżdżający do klienta lub pracujący „w terenie”. Urządzenia, o których mowa, pomagają im na niezwłoczne rozliczenie się z wykonanej pracy lub usługi. Stacjonarne drukarki fiskalne są natomiast nieco mniej nowoczesne, lecz z całą pewnością również przydatne. Używa się ich przede wszystkim w sklepach, w tym w supermarketach.

Drukarki fiskalne, wedle innego kryterium, dzielą się ze względu na posiadane funkcje. Są modele umożliwiające gromadzenie i przechowywanie dużej ilości danych. Zastępują zatem w pewnym sensie kolektory danych. Jest to rozwiązanie korzystne w sklepach o dużym asortymencie. Innymi funkcjami mogą być np. druk kolorowy, możliwość druku raportów okresowych, itp. Im nowocześniejszy model, tym funkcji posiada więcej.

Jeszcze inne kryterium podziału dotyczy przeznaczenia drukarek. Paragony fiskalne mogą bowiem zastępować fakturę i być przeznaczone dla klientów biznesowych. W takiej sytuacji ilość informacji zawartych na tego rodzaju paragonach powinna mniej więcej odpowiadać ilości danych na fakturze. Sposób druku paragonów również zależy od drukarek.

Podane wyżej kryteria podziału to jedynie przykłady. Mogą one zobrazować kwestię różnorodności sprzętu elektronicznego, który w dzisiejszych czasach masowo wspiera handel i, szerzej, biznes.