Kasy fiskalne – potrzebne czy zbędne w firmie?

Kasy fiskalne
Kasy fiskalne

Kasy fiskalne to specjalne urządzenia elektroniczne, które służą do rejestracji całego obrotu towarów oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej. Każdy właściciel firmy staje prędzej czy później przed wyborem, czy musi się zaopatrzyć w takowe urządzenie czy raczej nie jest mu ono potrzebne. Szczególnie na początku działalności konieczność stosowania takiej kasy może okazać się nieco kłopotliwym i kosztownym obowiązkiem. Specjalne przepisy w bardzo szczegółowy sposób określają komu urządzenie fiskalne jest niezbędne, a kto tylko w pewnych sytuacjach musi je stosować. Zanim więc rozpoczniemy działalność powinniśmy bezwarunkowo zapoznać się z tym przepisami szczegółowymi, żeby nasza firma funkcjonowała zgodnie z prawem, a z drugiej strony byśmy nie wydawali pieniędzy na coś co okaże się nam zbędne.

Pierwszą bardzo ważną kwestią ułatwiającą nam ową decyzję jest określenie kim będą nasi klienci. Kasy fiskalne nie będą nam potrzebne jeśli będą to tylko i wyłącznie inne przedsiębiorstwa. Nie ma też różnicy jaki to będzie rodzaj sprzedaży i w jaki sposób będziemy otrzymywać zapłatę. W takich sytuacjach wszelkie transakcje zawsze dokumentowane są fakturami bądź rachunkami. Obecność kasy może być jednak konieczna w momencie, gdy kontrahentami stają się osoby prywatne.

Tak nazywani są klienci, którzy nie prowadzą żadnej własnej działalności gospodarczej. Kasy fiskalne są natomiast bezwarunkowo obowiązkowe jeśli zajmujemy się sprzedażą tytoniu lub alkoholu, sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, nawet jeśli są to sprzęty używane. Wszelkie części oraz akcesoria samochodowe, sprzęt fotograficzny, oprogramowanie i muzyka zapisana czy to na płytach CD, czy DVD oraz karty pamięci, nie mogą być sprzedawane bez zarejestrowania takiej transakcji na kasie fiskalnej.

Jeśli nasza działalność ma dotyczyć handlu wyrobami z metali szlachetnych lub przedmiotami wykonanymi z udziałem tych metali takimi jak srebrna biżuteria też potrzebujemy tego urządzenia. Firmy zajmujące się jakimikolwiek usługami przewozowymi w tym taksówkarstwem, również muszą mieć zamontowane kasy w pojazdach.